Zdravý rozum hovorí, že ministerka zdravotníctva musí odísť.

zdielaj tento článok
facebook twitter

Milan Roman19.9.2013 o 15:03
Priznám sa, že tento text nosím v hlave už pár dní, ale z dôvodu, že som chcel nechať vychladnúť emócie (aj moje), som ho odkladal. Taktiež hneď na úvod oznamujem, že Žanetu, obeť nehody na Záhorí som osobne poznal ,ale napriek tomu sa budem snažiť byť neosobný.

Zhrňme si fakty:

1. Ministerka je vo funkcii rok a pol a minimálne odvtedy vie, že 12.septembra 2013 končíi licencia vrtuľníkom.

2. 13.septembra sa stane nehoda, kde je na záchranu života nutné použiť vrtuľník a žiaden nie je, lebo ministerka neukončila výberové konanie.

Nebudem riešiť medicínsku otázku, či vrtuľník mohol zachrániť Žanetu. V nemocnici sa jej rozhodli vrtuľník privolať a to hovorí jasnou rečou, hádam vedeli prečo. Všetci platíme zdravotné odvody a spoliehame sa, že v prípade potreby štát urobí všetko pre to, aby zachránil náš život. To sa tu nestalo.

Mám však pár otázok:

Ak by sa minulý víkend na diaľnici za Malackami stala hromadná dopravná nehoda, kto by priletel na pomoc? Nikto?

Ak by v bani na Záhorí zasypalo baníkov, kto by priletel na pomoc? Nikto?

Ak by na skalických dňoch spadla tribúna(alebo hocičo iné), kto by priletel na pomoc? Nikto?

Všetci máme ešte v pamäti, ako pred pár rokmi padlo lietadlo s našimi vojakmi vracajúcimi sa z misie. Napriek tomu, že neexistovala žiadna vina ministra, zareagoval odstúpením. Prejavil politickú kultúru, zrejme nadčasovú.

Ministerka mala niekoľko možností, ako danú situáciu riešiť. Mohla vyhlásiť výberové konanie skôr, mohla predĺžiť dočasne licencie existujúcim firmám alebo to zadať priamo napríklad topoľčianskym aerolíniám s konateľom zo Smeru (viem, nepravdepodobné). Aj do auta tankujeme benzín skôr, než nám zostane stáť auto na diaľnici (najlepšie ešte v ľavom pruhu), to vie každý sviatočný šofér. Ministerka neurobila nič.

Svojim nekonaním ministerka zdravotníctva evidentne a nepochybne ohrozila životy ľudí.

Zdravý rozum hovorí, že ak ministerka zdravotníctva ohrozuje životy ľudí, nemá na tom poste čo robiť.