Je známe, že ČNB dlhodobo intervenuje na udržanie kurzu koruny od novembra 2013, načo už minula viac ako 1,6 bilióna Kč.
Zároveň s posledným marcovým dňom končí záväzok ČNB, že dovtedy neukončí intervenčný režim. Koniec môže teda prísť kedykoľvek.
Pozrime sa do nedávnej minulosti ako vyzerala situácia v Švajčiarsku v januári 2015. Keď ukončila švajčiarska centrálna banka intervenčný režim, švajčiarsky frank posilnil až o 30%. Česká koruna sa v roku 2008 dotkla hodnoty 23Kč za euro, v roku 2011 sa pohybovala medzi 24 – 26 korunami.
Čo to bude znamenať pre bežných občanov? Skúsim trošku jednoduchšou rečou, ekonómovia odpustia.
V prípade českej koruny sa najčastejšie spomína posilnenie zo súčasného kurzu 27Kč za euro na 25Kč za euro.To znamená, že ak by ste dnes za 1000eur kúpili 27000Kč, tak po posilnení kurzu by ste za vašich 25000Kč kúpili 1000eur naspäť a ostalo by vám 2000Kč ako zisk.
Výška vášho nákupu záleží, samozrejme, na vašich možnostiach. Takto podobne špekuluje v posledných mesiacoch aj veľa firiem, samozrejme, s vyššími nákupmi. Pochopiteľne, treba pohľadať zmenáreň s čo najlepším kurzom a s najnižšími transakčnými nákladmi (poplatkami).
Zarobiť na českých korunách sa dá nielen na devízovom trhu. Napríklad v jednej stávkovej kancelárii je kurz 1,8 nato, že ČNB ukončí intervenciu medzi 4.aprílom a 4.júlom. Takže zo vsadenej tisícky zarobíte 800Kč čistého.
Samozrejme, tieto tipy treba brať s rezervou a vnímaním istej miery rizika a takisto sa môže stať, že ČNB skúsi prichystať špekulantom na posilnenie koruny aspoň nejaké “malé prekvapenie”.
Dokonca je možné, že plávajúci kurz českej koruny dočasne vyletí aj nad 27Kč, dôležité je teda aj vystihnúť správny čas a nepanikáriť.
Ak však máte trochu eur “voľných” a častejšie chodíte do Čiech, v dlhodobom horizonte zrejme neprerobíte, naopak môžete trochu vylepšiť rodinný rozpočet.