Ministrovi núkam trdelník za každé pracovné miesto od Amazonu.

zdielaj tento článok
facebook twitter

Milan Roman6.4.2014 o 20:08

Bratia Česi zaváhali. Neviem, či sú na tom s nezamestnanosťou až tak dobre, že si môžu dovoliť vyhodiť z okna stomiliónovú investíciu a 1500 nových pracovných miest, ale spravili tak. Svetový gigant Amazon vyšiel v Brne naprázdno a pozerá sa po ďalších stredoeurópskych lokalitách, kde by mohol postaviť svoje logistické centrum.

 

Mal by som teda jeden tip. Záhorie je od Brna len na skok. Žijú tam múdri a prívetiví ľudia, ktorí sa nezdráhajú šíriť vtipy o sebe samých, no vedia sa aj zatnúť a zamakať. A keďže práce na Záhorí je menej ako ľudí, ktorí by pracovať chceli, Amazon by našiel svoje uplatnenie kdekoľvek od Lozorna až po Skalicu.

 

Obávam sa však, že hlas prácechtivých Záhorákov predsa len neprenikne až za oceán, takže by mala prehovoriť väčšia honorácia. Napríklad Tomáš Malatinský. To je ten pán, ktorý ako nestranník a odborník nastúpil pred dvoma rokmi na miesto ministra hospodárstva. Zatiaľ o jeho prínose pre nové pracovné miesta veľmi nepočuť  – nezamestnanosť je dnes vyššia ako pri nástupe druhej Ficovej vlády a o pánu Malatinskom viem akurát to, že vlani podľa návodu istej finančnej skupiny kúpil pre štát stratovú matku SPP.

 

Takže, pán minister – dopite vínko, zídite s hausbótu, nasmerujte služobného šoféra pred luxusný komplex Bonaparte, aby ste mali náležité garde, a vyrazte aj s premiérom na úrady práce v Senici, Skalici či Malackách. Garantujem vám, že tam nájdete dostatok ľudí, ktorí by prácu od Amazonu uvítali. Ako skalický mestský poslanec vám garantujem aj to, že ak pôjde o vhodné pozemky, pri našom meste ich nájdeme dosť a na rozdiel od Brňanov sa s tými amíkmi isto dohodneme.

 

A aby ste cítili aj osobnú motiváciu, za každé jedno pracovné miesto od Amazonu máte u mňa originálny skalický trdelník. Nebudete teda trpieť hladom, ani keby sa nebodaj tá vaša ministerská stolička predsa len rozkývala. Viem, nie je to zabezpečenie na pätnásť generácií, ale pri vhodnom skladovaní máte tejto špeciality dostatok na pekných pár rokov dopredu.

 

Dajte mi prosím, vedieť, či skalické babky môžu začať piecť. Pol druha tisíca kusov predsa len chvíľu potrvá.

 

A ešte pre tých, čo majú niečo proti Amazonu, ostatní môžu preskočiť:

Prioritne nejde o konkrétnu firmu, ale o akúkoľvek možnosť práce pre ľudí možno aj s menšou kvalifikáciou. Tí ľudia dnes odčerpávajú peniaze zo sociálneho systému. Ak by sa zamestnali, budú naopak platiť dane a odvody, budú viac nakupovať, stavať, firma bude stavať haly a budovy, tankovať, kupovať autá, kancelárske potreby, nábytok, počítače, softvér,  opravovať autá, servisovať tlačiarne, tonery, kupovať pneumatiky, zabezpečovať stravovanie pre zamestnancov, bude potrebovať tlmočníkov pre návštevy vyššieho manažmentu, ubytovanie pre ľudí, budú mať deti, ktoré budú potrebovať učiteľov, firma bude platiť daň z nehnuteľnosti obci a neviemčoeštevšetko.

Zato všetko nechceli od štátu žiadne peniaze.

Ja by som chcel, aby im to mohli predať slováci. A preto mal minister dávno konať.